Blev medlem: 19 jan 2004, 13:26 Inlägg: 788
Förnamn: Jonas
Efternamn: Aronsson
Känner du för att spela som något annat än amerikansk SF? Nu drar vi igång ett lag med inriktningen på 719. I.D., Heer, 1944. Dvs en helt vanlig infanterigrupp på västfronten ur tyska armén under kriget. Vi har 30% rabatt hos en tillverkare i HK, så billiga repro-uniformer är inget problem, det behöver inte vara dyrt att starta!
I dagsläget är vi 3 st, så upp till 6 st till så vi har en komplett grupp är första målet. Intresserad? Hör av dig i tråden eller via PM.
Blev medlem: 19 jan 2004, 13:26 Inlägg: 788
Förnamn: Jonas
Efternamn: Aronsson
K98 till manskap, MP40 till GB/NCO, MP44 är väl godkänt av Obergefreiter och högre, sen Mg-skytt och laddare hade varit önskvärt. Finns K98 in stock på wgc igen för tillfället, samt amerikaner som konverterar VSR10 etc för en acceptabel peng.
Med andra ord, vapen ska vara de korrekta, hellre bara en PPK än massa MP40 eller moderna vapen
Blev medlem: 19 jan 2004, 13:26 Inlägg: 788
Förnamn: Jonas
Efternamn: Aronsson
För att bumpa lite, vi har 30% på http://www.ww2militaria-kcs.com/ - dvs oslagbara priser för ok kvalitet. Standarden vi vill uppnå på gruppen är reenactment-klass. Dvs ta av skyddsglasögonen så ska vi passa rakt in i valfri filminspelning.
Lånar tråden, ämnet är trots allt "Intresserad av ww2?"
Ni råkar inte veta om någon grupp med liknande upplägg fast jänkare? Sugen på att börja spela i en amerikansk infanterigrupp, inte fallskärmsjägare eller dylika specialtrupper.
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst
Du kan inte skapa nya trådar i denna kategori Du kan inte svara på trådar i denna kategori Du kan inte redigera dina inlägg i denna kategori Du kan inte ta bort dina inlägg i denna kategori Du kan inte bifoga filer i denna kategori