Blev medlem: 02 jul 2011, 12:00 Inlägg: 2045
Förnamn: Janusz
Efternamn: Maxe
Är det så att vanliga posten inte tar emot våra fina bössor och pistoler? WGC påstår i alla fall detta, men de är snälla och skickar med UPS utan extra kostnad. Janusz
_________________ -Janusz - Det som inte dödar dig gör dig traumatiserad
Blev medlem: 03 jun 2009, 11:42 Inlägg: 1178 Ort: GBG
Förnamn: Mats.
Efternamn: .HEMLIGT.
Gasvapen - ja. Via posten brukar man få deklarera innehållet som beställare. Gör man inte det så skickas varan tillbaka. Tror att det är allt för vanligt att folk skiter/missar i att deklarera detta. Vanligtvis får du ett brev hem med med vad du ska deklarera, brukar vara innehåll och värde. Du måste deklarera varan med beställningsnummret samt deklarera kopplingen mellan beställningsnummer och fraktnummer. Så att posten ser sambandet. Någon gång har jag fått detta på SMS av posten, och inte på brev men vet inte varför det är olika hanterinssätt. (har du då registrerat dill mobil nummer fel på Hong kong sidan kanske aldrig SMS:et kommer ????)
Ibland har jag fått brev om att det är vapendelar som kommer att sickas tillbaka, då måste du vara snabb och ringa för att tala om att det är leksaker och att dom bör skicka försändelsen till tullen för kontroll. Posten har rätt att skicka tillbaka saker utan att gå till tullen (tror jag). Du vet, det sitter någon gammal tant på posten som inte vet vad airsoft är och tror att det är riktiga vapen. Tullen har mer koll. Det är min erfarenhet.
Det finns några i vår sport som jobbar på posten som kanske vet mer fakta än jag. Hoppas att dom kan lägga en kommentar.
Jag föredrar UPS även om det blir lite dyrare.
Mvh Ghost
_________________ SÖNDRA OCH HÄRSKA !!!!! Great leaders inspire greatness in others !!! Sea Shepherd (Göteborgs Airsoftförening)
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst
Du kan inte skapa nya trådar i denna kategori Du kan inte svara på trådar i denna kategori Du kan inte redigera dina inlägg i denna kategori Du kan inte ta bort dina inlägg i denna kategori Du kan inte bifoga filer i denna kategori