Little Green Mens nattspel - Lördag 27 December2025
Tider
Samling: 16:00 | Spelstart: 17:00 | Spelslut: 22:00
Speltyp och spelbeskrivning
Varmt välkomna till Little Green Mens mörkerspel! Nattspel-säsongen är här, så låt oss nyttja tillfället.
Spelupplägget kommer att bestå av flera korta och intensiva scenarion som tillåter oss att utvärdera och lära oss mer om hur man bör agera i mörkerstrid. Vi kommer att blanda lite olika scenarion, men de kommer i regel att vara enkla varianter av anfall/försvar och domination. Målen kommer att vara lysande lyktor, så att de är lätta att hitta.
Vi kommer eventuellt att spela en (kort) omgång med alla NVG's mot alla lampor. Det är spännande att experimentera med sådana upplägg.
Vi kommer eventuellt att köra ett dagspel innan nattspelet drar igång. Mer info kommer i så fall senare angående detta efter att beslut fattats.
Mörker är en miljö som förändrar hur airsoftstriden fungerar, dels taktiskt genom att det är svårare att se motståndaren men också genom att stämningen är annorlunda på natten. Jag var själv länge skeptisk till mörkerspel, främst efter många mediokra upplevelser på stora milsims, men när jag deltog på ett spel med krav på tracer för samtliga spelare förändrades min bild. Plötsligt blev spelet intressant, då det med tracer blev ett taktiskt val att avfyra sin bössa och röja sin position eller vänta på ett bättre läge. Spelare med NVG hade fortfarande ett övertag i att de kan röra sig och spana utan att behöva röja sig med en lampa, men övertaget var inte längre oöverstigligt för vanliga spelare med lampor. Dessutom såg det otroligt häftigt ut när det flög spårljus åt alla håll som lös upp natten när striden hettade till. Detta testades sedan med gott resultat. Min slutsats var att det går att göra ett riktigt roligt nattspel, för alla spelare, och nu har det blivit dags för en ny säsong med nattspel!
Arrangör
Little Green Men - 0703045630
Anmälningsinformation
Max: 40 | Minst: 8 (24h innan spelstart)
Dold anmälan: Nej | Gruppanmäl: Ja | Välja lag: Nej
Spelavgifter
Avgift: 250
Om spelområdet
Stad: Borås
Vägbeskrivning:
Bockaby
https://maps.app.goo.gl/5An4jdWcYURXPQpk6
Koordinater:
57.677146, 12.890323
Parkera i korsningen innan själva byn. Jag vill kunna nyttja hela marken runt byn för spel och vill därför inte ha bilar för nära.
Regler
Vi använder VSAF's regler, med följande tillägg:
Obligatoriskt:
* Tracer.
* Röd träfflampa.
* Någon form av ficklampa/pannlampa (för säker navigation).
* Biologiskt nedbrytbar ammunition.
* Vapen med en säkerhetsklass över CQB får bara skjuta semiautomatisk eld.
Rekommenderat:
* Radio.
* Vapenlampa.
Tillåtet:
* NVG.
* Kulkastande tysta granater.
* Ljud-granater som nyttjar knallpulver-ringar (de är svaga nog att inte kräva hörselskydd).
Förbjudet:
* Thermal.
* Laser.
* Alla andra ljud-granater.
Övrig information
Betalning sker via swish. OBS! Ej till numret i kalendern, det gäller bara för frågor. En QR-kod kommer att finnas på plats.
Under "Minimum deltagare?" anger du minimiantalet spelande för att du skall vara intresserad av att dyka upp.
Beslut om spelet blir av tas den 22 december, så om du vill spela se till att anmäla dig innan dess!
Anmälan
Anmälda:13
|
|
|||||||||||||||||||
| Nick | Namn | Eget lag | Minimum deltagare? | Har NVG | Betalt | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| _wiberg | Viggo | - | 15 | nej | Nej | ||||||||||||||
| Fnarken | Johan | nej | 6 | ja | Nej | ||||||||||||||
| Viggo_Wib | Jonathan | - | 10 | Ja | Nej | ||||||||||||||
| Lidberg | Patrik | Los commandos | 8 | ja | Nej | ||||||||||||||
| Lidberg | Niklas | Los commandos | 8 | ja | Nej | ||||||||||||||
| Maxter | Max | Nej | 8 | Nej | Nej | ||||||||||||||
| Borka | Borka | - | 10 | Nej | Nej | ||||||||||||||
|
Anmälda |
|||||||||||||||||||
| Nick | Namn | Eget lag | Minimum deltagare? | Har NVG | Betalt | ||||||||||||||
| Waagh | Mattias | Little Green Men | 8 | Ja | Nej | ||||||||||||||
| Regnillof | Linus | Deafsquad | 6 | Nej | Nej | ||||||||||||||
| _wiberg | wiberg | deafsquad | 12 | nope | Nej | ||||||||||||||
| ZetaORRO | Zorro | Råttjägarna | 6 | Ja | Nej | ||||||||||||||
| KjelleChoppa | Choppa | LGM | 6 | Ögon | Nej | ||||||||||||||
| Sin | Sina | Nej | Sin | Nej | Nej | ||||||||||||||




