Inläggsrubrik: Årsmöte 2015 - Måndag 2 Februari 2015
Postat: 07 jan 2015, 22:25
VSAF-Medlem
Blev medlem: 18 maj 2006, 18:10 Inlägg: 2132 Ort: Johanneberg i Göteborg
Förnamn: Peter
Efternamn: Wiren
Det har legat i kalendern ett tag, men det verkar saknas en tråd, så jag startar en!
Välkomna till Föreningens årsmöte!
Vi väljer styrelse och väg för kommande året, samt ser hur det gått under föregående.
Dagordning postas i tråden senast 6 dagar före mötet.
Motioner som inkommit 7 dagar före mötet planeras in i dagordningen. De som inkommer senare tas upp under punkten "övrigt" och kräver då 2/3 majoritet.
Endast medlemmar äger röst- eller talarrätt på årsmötet.
Det är väldigt viktigt att ni kommer!
Annars kan föreningen tas över och pengarna distribueras till någon annan.
Eller så kan föreningen byta inrikting åt något håll du inte är bekväm med.
I bästa fall kan du berätta för nästa års styrelse vad du tycker föreningen skall göra!
Inläggsrubrik: Re: Årsmöte 2015 - Måndag 2 Februari 2015
Postat: 28 jan 2015, 21:56
VSAF-Medlem
Blev medlem: 18 maj 2006, 18:10 Inlägg: 2132 Ort: Johanneberg i Göteborg
Förnamn: Peter
Efternamn: Wiren
Bilaga till 13.a)
Motion om konstruktion av mobila skydd samt byggnad i Bergsjön.
Under cirka ett års tid har det förekommit önskemål och diskussioner kring konstruktion och placering av ett antal mobila skydd för att öka spelbarheten samt attraktion till spelmarken i Bergsjön. Skydden kommer att erbjuda spelarrangörer en möjlighet att förändra utrymmet på spelmarken, flytta kända hotspots och flaskhalsar eller skapa nya sådana eller på andra sätt påverka spelet efter sitt behov.
Skydden och huset kommer att vara konstruerade i trä, isärtagbara, bärbara tack vare sin vikt, behandlade för att bättre motstå vädrets påfrestningar än obehandlat trä samt är möjliga att återvinna då de anses ha tjänat ut sitt syfte. Förvaring mellan användning kommer att ske antingen genom att skydden är uppställda på plats eller ihopvikta på spelmarken.
Skyddens konstruktion finns i två storlekar med gemensam konstruktion. De har tre väggar som med ena änden är fästa i mitten och andra änden riktad utåt som ekrar på ett hjul eller en trekantig stjärna. Bildexempel på stort skydd bifogas motionen liksom ett komplett exempel med kostnader och konstruktion i skb-fil som kan läsas i SketchUp.
I konstruktionen används plyfaskivor, staketstolpar, reglar, hakgångjärn, trallskruv, träskruv, gångjärn, murblock, syllpapp samt färg.
Ett stort skydd har en radie på 2,4 meter och en höjd på 1,2 meter. Priset för material, 1400 Kr. Ett litet skydd har en radie på 1,2 meter och en höjd på 1,2 meter. Priset för material, 900 Kr. Byggnaden är 6x4,8 meter med två rum. Ett rum med fönster och ett rum med dörr ut. Priset för materiel, 9400 Kr. Upphöjd förvaring med presenningar. Pris för material, 2000 kr. Hyra av släpvagn samt inköp av de verktyg som behövs, men eventuellt inte kan lånas, 3000 Kr. Utjäming uppåt av priser till närmast hundratal kronor.
Markarbetsgruppen föreslår att en grupp medlemmar engageras för konstruktion av 6 stora skydd, 8 mindre skydd, en byggnad samt iordningställande av plats för förvaring.
Inläggsrubrik: Re: Årsmöte 2015 - Måndag 2 Februari 2015
Postat: 29 jan 2015, 09:36
VSAF-Medlem
Blev medlem: 18 maj 2006, 18:10 Inlägg: 2132 Ort: Johanneberg i Göteborg
Förnamn: Peter
Efternamn: Wiren
Bilaga till 14. 2015 års verksamhetsplan Vår vision är att skapa ett positivt klimat och en föreningsgemenskap inom VSAF, där nybörjare tas om hand. Såväl nya som gamla ska på sina egna villkor ges möjlighet att roas, utvecklas och utmanas av föreningens spel. Detta nås genom en gemensam föreningsinsats från såväl medlemmar, arrangörer som styrelse.
VSAF skall lägga sin kraft på:
* Att se till mångfalden i speltyper (Skogsspel, CQB, storspel)
* Att hålla nere kostnader (arbeta för det ideella, ordna bra deals)
* Att hålla en hög kvalitet på sin verksamhet (demokratisk öppen förening, leta nya marker, samarbeta med andra aktörer).
* I andra hand att fokusera på att spelen skall lära ut och träna det som VSAF'are behöver för att arbeta tillsammans.
Föreningen skall eftersträva mesta möjliga transparens för att skapa en vi-känsla. Medlemmarna är inte kunder utan utgör själva föreningen. De ska ges inflytande och insyn. Kommunikation med styrelsen ska vara god och medlemmarna ska känna att styrelsen arbetar för deras bästa.
Föreningen ska under 2015 fortsätta
a) att ha som målsättning att erbjuda ett spel var helg året om, även de helger då stora spel i området arrangeras (om inte intresset visar sig vara för litet).
b) att underlätta för såväl nya som erfarna arrangörer att hålla i spel, inte minst på nya marker, och underlätta inköp av nödvändig rekvisita. Stödja utveckling av medlemmarnas spelskicklighet, och nya som erfarna arrangörers initiativ och kreativitet.
c) att erbjuda medlemmarna billiga spel och billig boll, med sikte på att hålla nere de nödvändiga kostnaderna för att kunna spela airsoft i Västra Sverige. Föreningen ska tillhandahålla grundläggande spelutrustning, särskilt sådan som butiker i området inte tar in, till ett rimligt pris. Föreningen ska också tillhandahålla prova-på utrustning till nya deltagare till ett så lågt pris som möjligt.
d) Föra samtal med andra aktörer (kommersiella, ideella och myndigheter) kring samarbeten och liknande.
e) Leta efter nya spelmarker att använda. Se över våra marker och hålla dem snygga.
f) På internet tillhandhålla ett forum och en kalender både för föreningens egna och andra aktörers arrangemang.
g) Hålla hemsidan fungerande och modern.
h) Vara drivande i värvningsarbetet till vår hobby och förening.
i) Fortsätta se över våra säkerhets- och spelregler
j) Eftersöka samarbeten med intresserade butiker & föreningar
k) Eftersträva mer avancerade spel på nya marker av olika arrangörer
Inläggsrubrik: Re: Årsmöte 2015 - Måndag 2 Februari 2015
Postat: 29 jan 2015, 09:42
VSAF-Medlem
Blev medlem: 18 maj 2006, 18:10 Inlägg: 2132 Ort: Johanneberg i Göteborg
Förnamn: Peter
Efternamn: Wiren
Bilaga till 8.
Verksamhetsberättelse 2014
Genomförda aktiviteter enligt verksamhetsplanen för 2014:
Föreningen närvarade vid Sci-Fi-mässan, AEG-mässan och Gothcon.
Vi tecknade mot slutet av året en försäkring där alla föreningens medlemmar är försäkrade på alla spel. Detta är en förbättring jämfört med SVEROK's försäkring som bara täcker föreningens medlemmar på SVEROK-spel.
Styrelsen har startat de arbetsgrupper som beslutats och regelbundet uppmuntrat om deltagande, både på forum och på spel.
Tandskydd ordnades som beslutat. Inköpen avslutades när röda stjärnan åter införde dem i sitt sortiment.
Namn och form på medlemspris har beslutats. Namnet är "VSAF's förtjänstutmärkelse", och ger medlemmen rätt att bära ett speciellt märke. Tanken är att utmärkelsen även skall synas på forumet i framtiden.
Ett samarrangemang med Skaraborgs Airsoftförening, SKAF, genomfördes 24 augusti.
Miketown provspelades.
Ytterligare verksamhet under året:
Ett nytt populärt initiativ var de sex mekdagar, som delvis genomfördes med stöd från Röda stjärnan.
Under större delen av sommaren och långt in på hösten införde föreningen ett nytt inslag, nämligen 11 onsdagsspel, vilket varit mycket populärt.
En spelbank har öppnats, där en arrangör kan klippa ut olika delar för att lättare kunna bygga ett välfungerande spel.
Markarbetsgruppen har hållit ett par städdagar, med resultat att marken nu är ganska fri från skräp.
Lånebössorna har renoverats och är nu i gott skick.
Föreningen har ingått ett samarbete om en jämställdhetssatsning tillsammans med SVEROK, där kvinnors airsoftspelande finansieras så länge pengar finns i projektet. Föreningen skjuter till 2000 och SVEROK samma summa.
Undersökning av möjligheten till en ungdomssektion har påbörjats. Genom en ungdomssektion ges föreningen möjlighet att åter få ungdomsbidrag.
Föreningen har nu tillgång till lokaler i spelets hus i Majorna. Dessa är lämpliga för lagmöten, träffar eller mekkvällar till exempel.
En av de stora frågorna för föreningen har alltid varit varför folk slutar spela. För att skaffa fakta i målet skapades en enkät och cirka 100 svar har inkommit. Analysen av svaren pågår.
En medlem som skadade sig på ett spel har uppvaktats.
150 Armband med resår i galon har köpts in. Dessa är vita med en av tre olika bokstäver. De är tänkta att färgas i tre olika färger.
Riktlinjer kring hyrning av mark kring ”Kvistdalen” har förhandlats fram, vilket väsentligt utökar den tillgängliga marken. Denna har också provspelats.
Det har hållits:
* 46 spel i Bergsjön med 19 deltagare i genomsnitt
* 3 spel i Kvistdalen med 39 deltagare i genomsnitt
Inläggsrubrik: Re: Årsmöte 2015 - Måndag 2 Februari 2015
Postat: 29 jan 2015, 09:50
VSAF-Medlem
Blev medlem: 18 maj 2006, 18:10 Inlägg: 2132 Ort: Johanneberg i Göteborg
Förnamn: Peter
Efternamn: Wiren
Bilaga till 8.
Bilaga, kommentarer till verksamhetsberättelsen 2014 års årsmöte beslutade om en hög ambition för 2014 och ett år senare så kan det konstateras att vi inte riktigt nått hela vägen fram i alla frågor.
Kommentarer på områden där föreningen inte genomfört 2014 års beslut:
Komplexiteten i regelöversynen visade sig större än vad som antagits. Det, och svårigheter att samla gruppen har inneburit att regelöversynen inte kommit till stånd.
CQB-gruppen startades men den ansvarige styrelseledamoten lämnade sina styrelseuppgifter. Efter omstart visades inget intresse för gruppen. Inga andra CQB-initiativ har kommit till föreningens kännedom.
Kommentarer på de beslut som genomdrivits av föreningen:
Med knapp tid inför och mellan årets mässaktiviteter blev planeringen lidande och det blev svårt att hinna organisera folk. Mässorna genomfördes, men mycket arbete föll på ett fåtal medlemmars axlar. Efter den arbetsinsatsen var det svårt att få upp motivationen hos dem som aktiverat sig i PR-gruppen.
Tecknandet av försäkring fördröjdes av att det visade sig vara en del svårigheter med att få klara besked om omfattning och kostnad för vår önskade försäkring. Vi fick inte de villkor som hade beskrivits för oss, där alla som spelar ett VSAF-spel skulle vara täckta.
Inför samarrangemanget med SKAF planerades en buss som kom att kosta föreningen långt mer än planerat. Inför beslutet att hyra en buss genomfördes en undersökning på forumet som indikerade att bussen skulle komma att gå runt. När vi väl var vid sista avbeställningsdatum så saknades ett antal anmälningar för att gå runt, men det beslutades att vi skulle bära den ekonomiska risken att de inte skulle fyllas. När väl dagen kom så hade alla anmälda utom 5 hoppat av.
Grusplanen blockerades för en tid av okända skäl med betongpelare, men dessa har sedan plockats bort igen innan vi hann agera.
Inläggsrubrik: Re: Årsmöte 2015 - Måndag 2 Februari 2015
Postat: 02 feb 2015, 16:45
Blev medlem: 01 jan 2013, 18:07 Inlägg: 103
Förnamn: Jonny
Efternamn: Kraft
Får kasta in handduken idag grabbar ! Är kvar i halmstad och kommer nog vara kvar här minst ett par timmar till
cheers
_________________ "Man får bättre hop om du böjer pipan" "Bättre att limma magasin i brunnen för att slippa vobbel" "Limma ihop upper och lower funkar också bra"
Inläggsrubrik: Re: Årsmöte 2015 - Måndag 2 Februari 2015
Postat: 24 feb 2015, 11:19
Blev medlem: 27 mar 2013, 19:50 Inlägg: 485 Ort: Göteborg
Förnamn: William
Efternamn: Forsth
Det är skickat till justerarnas e-post (om den stämmer) om man nu känner att man borde ha fått nått, och inte fått det. Kontakta mig så löser vi detta.
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst
Du kan inte skapa nya trådar i denna kategori Du kan inte svara på trådar i denna kategori Du kan inte redigera dina inlägg i denna kategori Du kan inte ta bort dina inlägg i denna kategori Du kan inte bifoga filer i denna kategori