VästSvenska AirsoftFöreningen
http://www.vsaf.se/forum/

Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012
http://www.vsaf.se/forum/viewtopic.php?f=7&t=5000
Sida 1 av 2

Författare:  sPunk [ 03 okt 2012, 22:35 ]
Inläggsrubrik:  Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

Gamla gardet har fått lite plast i luften, nu är det dags för de nya att drilla sig i konsten att brottas med dem.

Alla är givetvis välkomna, men målet är att även den oerfarne skall ha en chans att lyckas med sina uppdrag, vilket betyder att striderna troligtvis kommer involvera färre, och de mer erfarna får mer stridsskygga roller.

Författare:  Janosz [ 04 okt 2012, 15:05 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

Precis som fejjan startar spekulationer när någon byter status från "i ett förhållande med X" till "singel", så kan vi nu se att Backman till på söndag svarat "nej" på frågan "eget lag?".

Ojojoj, ska detta komma med i "Se & Hör"? Vad var det som slutligen splittrade FPJ? Kajers gröna laser? Backmans dåliga radiodiciplin? Crimsons skägg? Ser Backman sig nu om efter att gå med i ett nytt lag direkt, eller ska han njuta "laglös"-livet ett tag? Finns det nu en öppning i FPJ, eller är sveket för stort för att de någonsin ska kunna lita på någon igen?

Yellow_Flash_Colorz_PDT_02
Janusz
(om det faktiskt finns något problem bakom, eller jag trampar på en öm tå, så bara hojta till så tar jag bort skämtet ovan)

Författare:  backman [ 04 okt 2012, 15:13 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

Janusz.. Tyst. Det var kajers laser och ditt gnäll om lag som fick mig att dra. ;)

Författare:  Cpl. Shithead [ 04 okt 2012, 16:46 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

Värkar som en kul grej detta! Vad är det för lånebössor man kan låna??
och skulle man få provskjuta lite olika bössor där så att man får en lite bättre bild på vad man kanske köper i framtiden?? :)

Författare:  Borka [ 04 okt 2012, 17:02 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

Föreningen har för närvarande G36C-modeller att låna ut. Fabrikatet bör vara Jing Gong, om jag inte missminner mig.

Att känna på- och provskjuta andras bössor om du kommer ut nu på söndag vore ju då inte alls omöjligt. För egen del överväger jag att ta med min AUG A2, så det kommer inte vara fullt lika exklusivt med M4:or ute på plan.

Författare:  Cpl. Shithead [ 04 okt 2012, 17:13 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

ja men vad bra jag tar vad jag kan få hehe :) men tyvärr så är jag inte så jätte förtjust i G36orna men det får la duga nu när jag inte har någonting eget :D

då ses vi säkert på söndag då!

Författare:  Lurvski [ 04 okt 2012, 17:39 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

Janos, skägg är awesome och kan inte skapa oreda, så är det! Plus att crimsons skägg är ganska litet ändå.....

Författare:  Alf [ 05 okt 2012, 00:26 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

Låter som ett utmärkt tillfälle att dra med polaren som länge velat börja med Airsoft... eller var det jag som ville att polaren skulle börja trots protester? Aja, hårklyverier.

Vapen fixar vi själva (förutsatt att jag hinner trimma ner senaste inköpet i tid), men om någon snäll själ kan tänka sig låna ut lite kläder passande för ändamålet (för polaren då, har själv egen uppsättning) så vore jag tacksam.

Finns det tandskydd till salu förresten? Funderar på att prova att köra utan mask den här gången men skulle gärna slippa få tänderna utskjutna av misstag bara för det. Yellow_Flash_Colorz_PDT_07

För övrigt hoppas jag folk kommer ha överseende över att en av bössorna bara har ett hicap-mag för tillfället. Yellow_Flash_Colorz_PDT_13 Såvida ingen kan tänka sig låna ut eller t.o.m. sälja P90-magasin som de råkar sitta på?

Författare:  Schultz [ 05 okt 2012, 00:44 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

full förståelse för det och är inga problem om man är ny. Tar ofta lite tid att ordna allt i början :)

Författare:  CAP0ne [ 05 okt 2012, 01:51 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

Spunk, kan vi vänligen diskutera att inte spela med din gruppbefäls spawns tjofräs regel? vet att de hade varit mycket fler intresserade att komma om den var /disabled, och även gjort mig mer intresserad!

Författare:  Lurvski [ 05 okt 2012, 13:12 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

Jag har 2x mid-cap P90-magasin liggande här hemma som jag kan ta med.
De funkar dock inte så bra i Classic Armys P90, av någon anledning så matar de inte i full auto, bara semi...

Författare:  Cpl. Shithead [ 05 okt 2012, 15:38 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

det visar sig att 2 av 3 lånebössor är ''paxade'' redan så jag undrar om det finns någon där ute som är snäll nog att låna ut en bössa som de inte använder så att jag och min bror kan vara med i spelet :)

Författare:  Ripperbat [ 05 okt 2012, 18:09 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

Darn, fel helg för mig. Behöver ju uppstarts-spel typ :lol:

Författare:  Janosz [ 05 okt 2012, 21:54 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

Jag ska prova min nya G36 med m4 magbrunn. Jag har bara 2 mag nu, och skulle bli jätteglad om ni m4-killar kunde ta med några av olika tillverkare, så jag kan testa vad som passar i min brunn. Pmag vet jag funkar fint, men de är ju så dyra.

Tar någon med krono?

Författare:  Cpl. Shithead [ 05 okt 2012, 23:18 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

skulle gärna velat att någon svara så att jag kan anmäla mig i god tid :D

Författare:  Lurvski [ 05 okt 2012, 23:22 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

antar att jag kan plocka med en MP5'a.....

Författare:  Cpl. Shithead [ 05 okt 2012, 23:25 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

tack så jättemycket det uppskattas verkligen mycket!! Yellow_Flash_Colorz_PDT_06

Författare:  Lurvski [ 05 okt 2012, 23:55 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

CAP0ne skrev:
Spunk, kan vi vänligen diskutera att inte spela med din gruppbefäls spawns tjofräs regel? vet att de hade varit mycket fler intresserade att komma om den var /disabled, och även gjort mig mer intresserad!


Måste säga att jag håller med, gillar inte riktigt det där med att leta upp ledaren, tar längre tid innan man kan börja spela igen.
Plus att denna söndagen verkar det vara många nybörjare med så det kommer bli ännu svårare att faktiskt hitta ledaren med tanke på låg nivå av radios.

mina 2 öre iaf...

Författare:  sPunk [ 06 okt 2012, 01:24 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

Själva poängen med gruppledarregeln är att hålla ihop grupper och det verkar fungera.

Det har visat sig vara väldigt svårt att skapa spel som passar alla och just nu har vi ett rekordlågt antal samtränade grupper i föreningen. Utan sådana blir det svårt att arrangera spel som ger något för de samtränade grupper som finns. Då blir det helt plötsligt svårt att variera.

Därför försöker jag blanda spelvarianterna. De senaste två spelen som jag har arrangerat har saknat krav på organisation och det har passat erfarna spelare.

Nu är det dags för ett mer organiserat spel igen.

Att hitta till sin grupp utan radio kräver planering, vilket även det är en del av övningen. Gör upp med er gruppchef om när, hur och var ni återansluter innan ni går till spawn. Det är givetvis lättare med radio, men det är inte samma sak som att det måste vara komplicerat utan.

Om jag arrangerar ett spel som just du inte tycker om, betänk att om det i stället hade varit ett spel som du tyckt om så hade någon annan varit missnöjd. Alltså, om jag gör ett spel som dina kompisar kommer på så är det andra som inte kommer.

Och om jag aldrig lyckas pricka vad du vill spela så finns det ett lätt sätt att råda bot på det; arrangera själv!

Författare:  eXedit [ 06 okt 2012, 07:00 ]
Inläggsrubrik:  Re: Newb haven - Söndag 7 Oktober 2012

Jag har med min chrono Janosz.

Sida 1 av 2 Alla tidsangivelser är UTC + 1 timme
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/